مقالات

کارتریج شیرآلات

کارتریج شیرآلات
کارتریج شیرآلات

احتمالا شما هم اصطلاح کارتریج شیرآلات را شنیده اید. اگر نمی دانید کارتریج چیست، چه استفاده ای دارد و نقش آن چیست امروز تمام این سوالات برایتان پاسخ خواهیم داد. پیش از هر چیز یک نکته اولیه را باید بدانید، کارتریج در شیرآلات اهرمی استفاده می شود. گاهی به شیرآلات اهرمی، کارتریجی هم می گویند.

کارتریج شیرآلات چیست؟

اگر تاکنون شیرآلات اهرمی را به صورت باز شده دیده باشید، یک قطعه زیر اهرم (کاور) وجود دارد که به آن کارتریج (در انگلیسی Cartridge) می گویند. در بالای این قطعه یک اهرم وجود دارد و پایین آن معمولا به صورت استوانه است. کار بخش اهرم این است که راه آب را باز و بسته کند. در قسمت ورودی آب به کارتریج دو ورودی آب گرم و سرد وجود دارد. وقتی اهرم به سمت هر کدام از این ورودی ها خم شود، به میزان خم شدن، راه ورود آب باز می شود.

از آنجایی که در این قطعه هر دو ورودی با یک اهرم باز و بسته می شوند، می توان میزان آب خروجی گرم و سرد را تنظیم کرد. اکنون می دانید که در شیر آلات اهرمی، بدون وجود کارتریج، عملا آب باز و بسته نخواهد شد. در حقیقت همان مغزی که در شیرآلات قدیمی وجود داشت، اکنون با کارتریج جایگزین شده است.

تعویض کارتریج

توجه داشته باشید که کارتریج ها در اندازه های مختلفی ساخته می شوند. پس اگر نیاز به تعویض کارتریج داشتید، حتما به ابعاد آن دقت کنید. تعویض کارتریج هم کار چندان سختی نیست. ابتدا باید اهرم شیرآلات (به آن کاور یا قالپاق هم می گویند) را باز کنید. برای این کار معمولا به صورت مخفی یک درپوش برای پیج اهرم وجود دارد که برای باز کردن آن باید از آچار آلن استفاده کرد. سپس مهره کارتریج را باز کرده و کارتریج قدیمی را بردارید. کارتریج نو را در جای خود قرار دهید و قطعا را دوباره ببندید. بهتر است پیش از قرار دادن کارتریج نو، سطح زیر آن را به خوبی تمیز کنید تا آب بندی کامل انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید