مقالات

شیر چشمی هوشمند

شیر روشویی قهرمان مدل چشمی

شیر چشمی هوشمند نمونه پیشرفته‌ای از شیرآلات بهداشتی است. معمولا در گذشته از شیر چشمی آب در مکان‌های عمومی مانند سرویس‌های بهداشتی فرودگاه، هتل، رستوران و… استفاده می‌شد اما امروزه شاهد استفاده گسترده از این فناوری در منازل و سازمان‌ها نیز هستیم.

هدف اصلی استفاده از شیر چشمی هوشمند، صرفه جویی در مصرف آب در مقایسه با شیرآلات اهرمی است. مکانیزم عملکردی این نوع شیرآلات بسیار ساده است. کافی است دستتان را به محدوده سنسور چشمی نزدیک کنید. امواج مادون قرمز از دست به سنسور منتقل می‌شوند و آب به جریان می‌افتد. با خارج شدن دست از محدوده سنسور شیر چشمی، جریان آب قطع خواهد شد.

در فناوری ساخت این نوع شیرآلات از قطعات الکترونیکی استفاده می‌شود، پس ضروری است هنگام تمیز کردن آن از پاک‌کننده‌های شیمیایی خورنده اجتناب کنید.

قطعات تشکیل دهنده شیر چشمی هوشمند

  • بدنه شیر آب
  • منبع تغذیه
  • سنسور
  • دهانه
  • کارتریج
  • شیر فلکه الکتریکی

بدنه شیر آب: جنس اغلب بدنه‌های شیر چشمی آب از آلیاژ برنج همراه با درصد کمی سرب است. بدنه شیر، قسمت خارجی را تشکیل می‌دهد که مابقی قطعات درون آن نصب شده‌اند.

منبع تغذیه: برای تأمین انرژی مورد نیاز شیر فلکه الکتریکی در بدنه شیر چشمی یک منبع تغذیه تعبیه می‌شود. منبع تغذیه به صورت مستقیم از جریان برق استفاده می‌کند اما اگر برق قطع شود، شیر چشمی از کار نمی‌افتد. برای این مواقع یک باتری در بدنه شیر نصب شده است.

سنسور: قطعه اصلی در شیرآلات چشمی است که امکان استفاده از شیر آب بدون تماس مستقیم دست را ممکن می‌کند.

دهانه: دهانه شیرآلات چشمی مانند دهانه شیرآلات معمولی است. برای قرارگیری سنسور در این محل، باید دهانه بزرگ و بلند باشد.

کارتریج: در شیرآلات چشمی بدون اعمال تنظیمات مربوطه، امکان استفاده از آب گرم و سرد به صورت مجزا وجود ندارد. کارتریج عمل مخلوط کردن آب گرم و سرد را در حالت کلی انجام می‌دهد.

شیر فلکه الکتریکی: این شیر پس از دریافت امواج از سنسور، با انرژی منبع تغذیه باز می‌شود و جریان آب را برقرار می‌کند و پس از مدت کوتاهی نیز جریان را قطع می‌کند.

مزایای استفاده از شیر هوشمند

شیر چشمی هوشمند مصرف آب را حدود 70 درصد کاهش می‌دهد. عدم تماس مستقیم دست با شیرآلات، مخصوصا در مکان‌های عمومی؛ از انتقال بیماری‌های واگیردار پوستی جلوگیری می‌کند. همچنین کودکان، سالمندان و افراد ناتوان جسمی به سادگی می‌توانند از شیرآلات چشمی آب استفاده کنند.

محدوده استاندارد دید سنسور چشمی حدود 10 تا 15 سانتی‌متر است. البته قابلیت تنظیم این فاصله وجود دارد. برای کاهش خطا هنگام استفاده، بهتر است فاصله محدوده دید کمتر باشد. همچنین زمان جاری و قطع شدن آب در این شیرآلات قابل تنظیم است.

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنم جهت خرید شیر چشمی هوشمند به لینک شیر هوشمند مراجعه نمایید و از تنوع شیر هوشمند از لحاظ قیمت‌ها، مدل‌ها، رنگ‌های و انواع متنوع بهره‌مند شوید.

در صورت تمایل به راهنمایی خرید مناسب از مشاوره تخصصی ما بهره‌مند شوید. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید سپاسگزارم، با نظرات و پیشنهادت خود ما را درروند بهبود مقالات یاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید