مقالات

شیرآلات بهداشتی

شیرآلات بهداشتی

شیرآلات بهداشتی از پرکاربردترین وسایل مورد استفاده در ساختمان هستند. از شیرآلات برای قطع و وصل یا تنظیم و کنترل کردن جریان آب استفاده می‌شود. با توجه به استفاده دائمی از شیرآلات، توجه به کیفیت استاندارد و طول عمر آن‌ها بسیار مهم است.

اگر استاندارد تولید شیرهای بهداشتی رعایت شده باشد نه تنها خراب نخواهند شد؛ بلکه پس از چندین سال استفاده با تعویض کارتریج دوباره مانند روز اول کار می‌کنند.

نمای ظاهری شیرآلات بهداشتی

معمولا شیرآلات بهداشتی از جنس آلیاژ برنج، آلیاژ روی، سرب خشک، سرامیک، پلاستیک، مس و… ساخته می‌شوند. آلیاژ برنجی در برابر آب سخت مقاومت زیادی دارد و طولانی مدت کار می‌کند. برای این جنس معمولا از روکش های استیل، برنز و کروم استفاده می‌شود. لکه آب بر روکش کروم شیرآلات نمی‌ماند. در عوض فرسودگی و خوردگی در آلیاژ روی و سرب خشک سریع تر اتفاق می‌افتاد.

متعددترین نوع شیرهای بهداشتی از جنس پلاستیک تولید می‌شوند. شیرآلات پلاستیکی نسبت به آب داغ مقاوم نیستند. معمولا شیرهای چشمی و لمسی از جنس سرامیک ساخته می‌شوند. شیرآلات سرامیکی جلوه زیبایی به محیط می‌بخشند.

در طراحی شیرآلات بهداشتی نیز از 3 طرح رایج الگو برداری می‌کنند. شیرآلات تک دستگیره دارای یک اهرم باز و بسته شونده هستند. اگر اهرم در بالای شیر آب تعبیه شده باشد، برای تنظیم دمای آب می‌توان دستگیره را به سمت چپ یا راست چرخاند. اگر اهرم در سمت چپ یا راست قرار داشته باشد، برای تنظیم آب سرد و گرم باید اهرم را به سمت بالا و پایین حرکت داد.

در شیرآلات بهداشتی دو دستگیره، اهرم آب سرد و گرم مجزا هستند. همچنین برای نصب به فضای بزرگ‌تری نیاز دارند؛ اما شیرآلات چشمی نیاز به اهرم ندارند و با کمک سنسور هوشمند، جریان آب را کنترل می‌کنند.

شیرآلات فلکه ای مانند شیرآلات دو دستگیره هستند، با این تفاوت که برای استفاده از آن‌ها باید دستگیره ها را چرخاند. شیرآلات اهرمی به دو گروه تک اهرمی و دو اهرمی تقسیم می‌شوند. شیر تک اهرمی رواج بیشتری دارد. در مدل فنری نیز در بدنه بیرونی شیر از شلنگ فنری استفاده می‌شود. شلنگ فنری متحرک است و برای شستشوی درون سینک یا فضاهای دیگر مناسب است.

قطعات شیرآلات بهداشتی

شیرآلات بهداشتی مرسوم از مونتاژ 6 قطعه اصلی زیر ساخته می‌شوند:

  • بدنه
  • دیسک
  • کارتریج
  • دسته
  • فلکه
  • شیر یک طرفه

این قطعات در 4 مرحله ریخته گری، ماشین کاری، پرداخت کاری، آبکاری، تولید و در مرحله پنجم؛ بر روی یکدیگر مونتاژ می‌شوند.

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنم جهت خرید شیر آلات بهداشتی مناسب روشویی، حمام، توالت و آشپزخانه به قسمت بهداشتی فروشگاه مراجعه و از نظر تنوع گسترده شیر آلات بهداشتی از لحاظ قیمت‌ها، مدل‌ها، رنگ‌های و انواع متنوع برند بهره‌مند شوید.

در صورت تمایل به راهنمای خرید شیرآلات بهداشتی از مشاوره تخصصی سایت ما بهره‌مند شوید. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید سپاسگزارم، با نظرات و پیشنهادت خود ما را درروند بهبود مقالات یاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید