مقالات

پرلاتور

پرلاتور
پرلاتور

پرلاتور به انگلیسی aerator چیست؟ در کجای شیرآلات قرار می گیرد؟ کاربرد آن چیست؟ در زمان خرید، تعمیر و یا تعویض شیرآلات ممکن است این کلمه را شنیده باشید. در این مقاله قصد ما این است که شما را بیشتر با این بخش از شیرآلات آشنا کنیم.

پرلاتور چیست؟

در قسمت خروجی شیرآلات یک قطعه مشبک قرار دارد که به آن پرلاتور می گویند. این قطعه که به آن سرشیر کاهنده مصرف آب هم می گویند، تقریبا در تمامی شیرآلات جدید وجود دارد. با این قطعه مصرف آب به شکل چشمگیری کاهش پیدا می کند. جنس آن معمولا از جنس توری ضد زنگ و یا پلاستیک است.

انواع پرلاتورها

پرلاتورها در انواع هوا دهنده، لمینار، اسپری کننده، اسپری کننده باران و میکادو در بازار موجود هستند. کمی بیشتر شما را با این مدل ها آشنا خواهیم کرد.

 هوادهنده: این پرلاتور آب را با هوا مخلوط می کند. از ویژگی های آن می توان به جریان پرحجم آب خروجی، جلوگیری از پاشیدن آب و نرمی آب خروجی اشاره کرد.

لمینار: در این نوع آب بدون ترکیب با هوا خارج می شود و در نتیجه آب خروجی بیشتری خواهد داشت.

اسپری کننده: این پرلاتور فشار آب کمتری از نوع لمینار و هوادهنده دارد. مصرف آب را کاهش داده و برای شیرهای روشویی مناسب است.

اسپری کننده باران: مشابه با نوع اسپری کننده آب را خارج می کند اما با یک تفاوت: خروجی آب به صورت قطرات باران است.

میکادو: در این پرلاتورها خروجی آب ظاهر بسیار زیبایی به دست می آورد. این نوع در طرح های مختلفی به فروش می رسد و می توانید به تناسب شکل ظاهری مورد پسند از مدل مناسب استفاده کنید.

نصب پرلاتورها بر اساس نوع متفاوت است. برخی از آنها سکه ای بوده و برای باز کردن آن نیاز به هیچ ابزاری ندارید. اما در برخی مدل ها حتما نیاز به آچار برای باز و بسته کردن وجود دارد.

پرلاتور نه تنها برای کاهش مصرف آب، بلکه برای راحتی استفاده از شیرآلات بسیار مفید است. در مواقعی که فشار آب کم است می تواند آنرا افزایش دهد. زمانی هم که فشار آب بیش از اندازه زیاد است، از پاشیدن آب جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید