مقالات

شیر آلات ساختمانی

شیر آلات ساختمانی

شیر آلات ساختمانی وسیله‌ای برای تأمین آب از سیستم لوله‌کشی است که معمولاً از جنس برنج ساخته می‌شود، استفاده از شیرآلات به حدود 1700 سال پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد، باستان شناسان در ابنیه و کاخ‌های آن زمان شیرهایی از جنس طلا، نقره، مرمر و فلزات دیگر را مشاهده کردند، علاوه بر آن لوله‌های سفالی جهت انتقال جریان آب به این شیرها پیدا کردند، در قرن چهاردهم رومیان از سیستم لوله‌کشی و شیرآلات جهت هدایت آب به حمام‌های خصوصی و عمومی، فواره‌ها و آب‌انبارها استفاده می‌کردند.
تا اواخر قرن نوزده خروجی آب سرد و گرم یکپارچه نبود و از دو شیر مجزا جهت مخلوط کردن آب استفاده می‌کردند. تا اینکه شخصی به نام الموین دست خور را با جریان آب گرم سوزاند و ایده تولید شیر آب با خروجی آب سرد و گرم به وجود آمد.

شیر آلات ساختمانی 1

در ایران در معماری‌های قدیمی از شیر در ستون‌ها و تزئینات کاخ‌ها استفاده می‌شده در بسیاری از موارد در فواره‌ها و آب‌نماها آب از دهان شیر خارج می‌شد واز این‌رو وسیله انتقال آب با این اسم شناخته شد، شیرآلات بهداشتی جهت کنترل فشار و جریان آب مورداستفاده قرا می‌گیرند؛ که از متریال‌های مختلف نظیر برنج، برنز، استیل و چدن ساخته می‌شوند، و در بازار دارای تنوع بسیار زیادی است که این موضوع خرید را برای مصرف کنند سخت کرده است. هنگام خرید شیر آلات بهداشتی در مرحله اول باید استاندارد، کارتریج، و نوع آبکاری در نظر گرفته شود، سپس به ظاهر، رنگ و … پرداخته شود.

شیر آلات ساختمانی با توجه به محل استفاده در ساختمانهای به چهار دسته شیر آشپزخانه، شیر حمام، شیر توالت، شیر روشویی و با توجه به نوع نصب به روکار و توکار تقسیم می‌شوند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید